DZIEŃ LICZBY PI W BRZEGULudolph van Ceulen, Archimedes, Adam Kochański to nazwiska matematyków, których zainteresowała stała matematyczna - liczba Pi. Także uczniów naszej szkoły zaintrygowała ta liczba. Dlaczego czternastego marca? Tego dnia bowiem obchodzony jest Międzynarodowy Dzień liczby Pi , która w swoim rozwinięciu dziesiętnym ma 3,14.

Czternastego marca 2016r. w Publicznym Gimnazjum nr 3 nauczycielki matematyki zorganizowały imprezę matematyczną pod hasłem "Czternastego w Trójce" . Na szkolnym korytarzu zaprezentowano gazetkę poświęconą liczbie Pi, obok której wiła się dwudziestometrowa taśma, były na niej wypisane kolejne liczby rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Na końcu tej taśmy były wyeksponowane trzy kropki (bo liczba Pi nie ma rozwinięcia dziesiętnego skończonego).

Podczas lekcji matematyki uczniowie klas pierwszych w grupach w ciągu 5 minut mieli napisać jak najwięcej słów rozpoczynających się od liter pi (rekordzistki napisały 61 słów). W tej konkurencji wygrała klasa 1C z wynikiem 9,6 słów na jednego ucznia, drugie miejsce zajęła klasa 1B. Na koniec dnia wszyscy pierwszoklasiści spotkali się na małej sali gimnastycznej, gdzie pani Joanna Stawicka i Jolanta Kopij przeprowadziły konkurs o wiele mówiącej nazwie: "Trzech z Czternastu". Konkursowe zmagania obserwowała przewodnicząca Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - pani Zdzisława Szkotak ( ta organizacja była fundatorem nagród w konkursie).

W trakcie konkursu "Trzech z Czternastu" padło ponad 150 pytań związanych z matematyką. Emocjonująca rozgrywka nie przyniosła rozwiązania, dopiero rzut kostką (dział matematyki-rachunek prawdopodobieństwa ) zadecydował o zwycięstwie Szymona Sobczaka z 1B, drugie miejsce zajął Igor Głogowski z 1C, trzecie miejsce Agata Tandrała z 1D. Gratulując wszystkim uczniom udziału w obchodach "Międzynarodowego Dnia Pi" zapraszamy na święto matematyki w przyszłym roku.

                                            Jolanta Kopij

Sprawozdanie z innowacji: "Matematyka (nieco) inaczej - DZIEŃ LICZBY PI"Trzynastego marca 2015 r w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Brzegu odbyło się spotkanie z uczniami z gimnazjum w Lewinie Brzeskim w ramach innowacji "Matematyka (nieco) inaczej". Miało ono za zadanie uroczyście przygotować nas do obchodów święta czcigodnej liczby PI.

O godzinie 14:30 uczniowie gimnazjum w Lewinie Brzeskim im. Polskich Olimpijczyków przyjechali odwiedzić nasze skromne progi i uświetnić obchody Dnia Liczby Pi swoją obecnością. Wśród grona świętujących znalazła się również pani Zdzisława Szkotak - Prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Przywitaliśmy ich poczęstunkiem, a następnie oprowadziliśmy po szkole, prezentując wszystkie gabinety.
Uczniowie z Lewina przygotowali wspaniałą prezentację dotyczącą naszej solenizantki ( liczby PI) . Pani Jolanta Kopij przygotowała natomiast konkurs "Czar par" polegający na jak najszybszym podaniu wyniku zadania, które otrzymywaliśmy na kartce, a wraz ze zmiana zadania zmieniano pary uczestników. Wszyscy bawili się znakomicie spędzając czas grając w gry logiczne takie jak Pentago, Dobble. Każdy z uczestników dostał certyfikat, który udowadniał, że gdzieś w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi znajduje się jego data urodzenia. Niesamowite, nieprawdaż?

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali podarunki, które pieczołowicie przygotowały Karolina Kawałko, Izabela Figas, Sandra Klimek oraz Monika Graczkowska pod nadzorem Pani Joanny Stawickiej. Zwycięzcy konkursów otrzymali dodatkowe nagrody ufundowane przez Opolski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Radę Rodziców przy Publicznym Gimnazjum nr 3 w Brzegu.
Około godziny 19 goście opuścili budynek naszej szkoły i z wielkim żalem, że już się to wszystko skończyło, wrócili do domu. Nasze spotkanie trwało ok. 3,14 godziny zegarowej, a przecież Pi to w przybliżeniu 3,14! Czy to przypadek? Oczywiście, że nie - w matematyce nie ma zbiegów okoliczności, wszystko jest obliczalne! Czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie, które odbędzie się już w maju!

                                               Laura Jakubowska IIIa
Zdjęcia z tej imprezy